Alper Kul

Gelişim Grubu Kurucusu


İtalyan Lisesi'inden mezun olduktan sonra, Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün ilk mezunu olan Alper Kul, çalışma hayatına 1992 yılında Sarıgerme VALTUR İtalyan Tatil Köyü'nde resepsiyonist ve ön büro elemanı olarak başladı.

1993-1999 yılları arasında Tekstil Sektöründe İtalyanca Aktif Tercümanlık ve Satış Destek elemanı olarak Türkiye'nin çeşitli illerinde çalıştı (Gaziantep, Bursa, Edirne, Çorlu, İstanbul).

1999-2000 yıllarında Bitlis/Tatvan 6. Zırhlı Tugay’da Piyade Asteğmen ve muhasip subay olarak askerlik görevini yaptı.

2001 -2002 yıllarında bir süre seramik sektöründe çalıştı ayrıca treyler sektörünün öncü kuruluşu TIRSAN için İtalya'da şirket kurma projesinde görev aldı.

2002 Yılında Sabancı Grubu’na girdi. 2002-2004 yılları arasında Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Üretim Şirketinde Dış Satış Koordinatörü olarak çalıştı. Çalıştığı süre boyunca İtalya, İspanya, Lübnan, Kuzey Kıbrıs ve Slovenya pazarlarından sorumlu olarak görev aldı. EXSA UK (Londra) ve diğer piyasaların koordinasyon görevlerini yürüttü.

2005 yılından 2012 yılına kadar bir PepsiCo Int. şirketi olan PepsiCo Beverages Türkiye bünyesinde İhracat Müdürü olarak çalıştı; Pepsi, Pepsi Light, Seven Up, Yedigün, Fruko, Lipton Ice Tea gibi ürünlerin başta Almanya, Irak, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve tüm Avrupa ülkelerine satışından ve şirketin yurtdışı ülkeler satış hacminin gelişiminden sorumlu olarak görev yaptı. İhracat departmanının kuruluşunda ve sistemli hale gelmesinde rol aldı ve milyonlarca USD'lık cirolara gelmesini sağladı.

Alper Kul, iş yaşamındaki başarısının yanı sıra kişisel ve kariyer gelişimini desteklemek amacıyla pek çok eğitim programına katılmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi İspanyolca dil eğitimi, bir Brian Tracy Enstitüsü ürünü olan "Üstün Satış Yönetimi" programı, Yönetim Simülasyonu Programı katıldığı eğitimlerden bazılarıdır. Alper Kul, ileri düzeyde İngilizce ve İtalyanca, orta düzeyde İspanyolca ve başlangıç seviyesinde Almanca bilmektedir. İtalyan Lisesi’nde dört sene Latince eğitimi almıştır.

1986-87 yıllarında Beşiktaş Jimnastik Kulübü alt yapı takımlarında basketbol oynayan Alper KUL, 2000 yılından beri Beşiktaş Jimnastik Kulübü kongre üyesidir. 2003 yılında Beşiktaş Gelişim Grubu’nu önce bir e-posta yazışma grubu olarak kurmuştur ve 2009 yılından itibaren daha sosyal ve dinamik bir yapıya geçmesinde liderlik yapmıştır.

Alper KUL, 2007 yılında Koç Üniversitesi mezunlarının kuruluşunda liderlik yaptığı Gelişim Grubu’nu kurmuştur ve her iki grupta 40 civarında seminer ve eğitimin verilmesinde ön ayak olmuştur.

Arkana Bakma! O Tarafa Gitmiyorsun adlı kitabını 2014 yılında yayınlamıştır. Bu bir  kariyer felsefesi ve diyalogları kitabıdır. Kitap ilk sene içerisinde 2. Baskısını yapmıştır. Kitap, Türkiye ve yakın coğrafyamızın gerçeklerini anlatmak ile birlikte aynı zamanda “Profesyonellik” kavramına açıklık getirmektedir.

Alper KUL’un uluslararası alanda yayınlanmış 3 adet enstrümental müzik albümü bulunmaktadır.