”Yapay zeka yüzünden ortaya çıkacak yeni işler…”
14 Aralık 2017
”Süper bilgisayar Bayern Münih-Beşiktaş maçının skorunu verdi”
19 Aralık 2017
Tümünü gör

”Ücretsiz Alabileceğiniz 45 Online Kurs”

Kariyerinizin neresinde olduğunuzun hiçbir önemi yok. Yeni şeyler öğrenmek her zaman sizin yararınıza olacaktır. Yeni bir iş mi arıyorsunuz? Benzersiz bir beceriye sahip olmanız, sizi yüzlerce insanın arasından öne çıkartacaktır. Uzun zamandır aynı pozisyonda mı çalışıyorsunuz? Yeni bir alanda uzmanlık, terfi için size yardımcı olabilir. Üst düzey bir yönetici bile olsanız, bilmediğiniz bir alanda deneyim kazanmak, becerileriniz sayesinde takımınızın değerinin de artmasını sağlayacaktır.

Ne öğrenmeliyim, nerede öğrenmeliyim gibi konularda araştırma yaparak saatlerinizi kaybetmemeniz için web üzerinden harika kaynakların verdiği 45 online kurstan oluşan bir liste hazırladık. Programlama, grafik tasarım, konuşma hazırlama ya da uyuşmazlık çözümlemeyle ilgileniyor olabilirsiniz. Hazırladığımız listede bunlardan daha fazlası var 🙂 Ve hepsi ücretsiz. Ayrıca hiçbiri 10 haftadan daha fazla sürmüyor. Yani, özgeçmişinize yıl sonundan önce yeni beceriler eklemek için hazır olun 🙂

PROGRAMLAMA

1. COURSERA

Lise matematik bilgisi olan herkes, Rice Üniversitesi’nden bu dersi alabilir. Pytho öğrenimini kolaylaştırmak için kursun eğitmenleri, programlama ortamı esaslı yeni bir tarayıcı kurmuşlar. Pong, Blackjack ve Asteroids gibi basit interaktif oyunları yapmayı öğreneceksiniz.

Devam Süresi: 50 Saat/5 Ders

 

 

2. CODECADEMY

Web programlama dili olan JavaScript’i öğrenmek için 5 milyondan fazla öğrenci katılmaktadır. Basit bir taş-kağıt-makas oyunundan adres defterine ya da yazar kasaya kadar her şeyi geliştirebileceksiniz.

Devam Süresi: 10 Saat/16 Ders

 

 

3. UDEMY, YENİ BAŞLAYANLARA JAVA EĞİTİMLERİ 

Tıpkı ders başlığının söylediği gibi, bu kurs önceden hiçbir programlama bilgisi olmayanlar için tasarlanmıştır. Kod yazmayı öğrenmeye hevesiniz olduğu sürece bu kursu almaya uygunsunuz demektir. Derslerin çokluğu gözünüzü korkutmasın 🙂 75 ders verilmesine rağmen, çoğu 20 dakikanın altındadır. Eğer birkaç haftaya güzel bir şekilde dağıtılabilirse zaman taahhüdü mükemmel bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Devam Süresi: 17 Saat/75 Ders

 

 

4. UDACİTY

Java, Android uygulamalarını geliştirmede ve yaygın olarak da web geliştirme arka plan görevlerini yapan bilgisayar programında ana dil olarak kullanılır. Daha önce hiç programlama yapmadıysanız ama bu alana ilginiz varsa, bu kurs başlangıç için iyi bir noktadır.

Devam Süresi: 24 Saat/9 Ders

Alternatif Java Dersleri: http://www.guru99.com/java-oops-class-objects.html

5. CODECADEMY

En baştan HTML ve CSS kullanarak bir web sitesi nasıl kurulur öğrenmek için bu 3 saatlik kısa kursu alabilirsiniz. Airbnb’nin son sürümünün ana sayfasını oluşturabilir ve bu süreçte web geliştirme temellerini öğrenebilirsiniz.

Devam Süresi: 3 Saat/5 Ders

6. ALISON

En popüler ve yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biri olan C genellikle Unix gibi işletim sistemlerini programlamak için kullanılır. Bu kursu tamamladıktan sonra, fonksiyon, method ve şablonlardan değişken, dizi ve işaretçilere kadar her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

Devam Süresi: 15 Saat/17 Ders

 

 

7. COURSERA

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından verilen bu kurs, web geliştirme temel unsurlarını öğretir. HTML,CSS ve Javascript ile ilgili bir deneyiminiz olmasına gerek yok ancak eğitmenler biraz programlama bilgisinin yararlı olacağını söylüyor. Kursun sonunda, HTML elemanlarını kullanarak bir web site kurabilecek, CSS ve Javascript’e başvurabileceksiniz.

Devam Süresi: 12 Saat/3 Ders

 

 

8.  EDX

HTML ve benzeri CSS hakkında temel bilgilere sahip olan herkes, World Wide Web Consortium (W3C olarak da bilinen) tarafından verilen bu kursu almaya teşvik edilmelidir. Bu çoklu interaktif egzersizlerle; sadeleştirilmiş yeni HTML5 etiketlerini, eğlenceli animasyon web grafiklerini ve kodlama tekniklerini kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Devam Süresi: 48 Saat/6 Ders

 

 

 

TASARIM

9. DİGİTAL TUTORS

Bu videolar adım adım size photoshop kurallarını ve tariflerini öğretecek ve böylece siz de temel araç teknikleri kullanmaya başlayacaksınız. Resimleri yeniden boyutlandırma ve örneklemeyle başlayacak daha sonra resmin rengini düzelterek ve istenmeyen bilgileri uzaklaştırarak devam edeceksiniz. Bütün bunları 90 dakikada nasıl öğrendiğinize şaşıracaksınız 🙂

Devam Süresi: 1,5 Saat/10 Ders

10. UDEMY

Udemy’nin giriş kursu; mümkün olan en kısa sürede Photoshop CC’yi kullanmaya başlamanızı sağlayacak temelleri kapsar. Marquee aracını detaylı bir şekilde kullanmak istiyor veya kenarları inceltme komutunu vermeyi öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz diyebilirim.

Devam Süresi: 2 Saat/23 Ders

 

 

11.  ALISON

Adobe After Effects, videolar için hareket efektlerini ve görsel grafikleri oluşturmak için kullanılan popüler bir yazılım programıdır. Bu kursta, After Effects GUI ve çalışma alanı ile tanışmış ve dosyaları içeri aktarma ve düzenlemeden, kompozisyon ve video standartlarını anlamaya kadar her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

Devam Süresi: 3 Saat/1 Ders

12.  ADOBE TV

Bu 40 dakikalık özel ders süresinde Terry White, Adobe Illustrator CS6’yı kullanmaya başlamanıza yardım edecek esasları size gösteriyor.

Devam Süresi: 40 Dakika/1 Ders

 

 

13. DİGİTAL TUTORS

Konsept çizimi; logo ve tasarımlardan, karakter ve çevre dizaynına kadar pek çok farklı form alır. Bu kursta, Adobe Photoshop kullanarak bu formların temellerini öğreneceksiniz. Bu adım adım videolarla temel araç ve teknikleri kolayca öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Devam Süresi: 1,5 Saat/10 Ders

14. UDEMY

105 dersin çok fazla gözüktüğünün farkındayız ama derslerin çoğu 10 dakikadan daha az sürmektedir. Infınıte Skills tarafından tasarlanan bu kurs; güçlü sayfa planı ve tasarım programını öğrenmek isteyen herkes için çok yararlı bir kaynaktır. Kursun sonunda, InDesign’da baskı ve hazır dijital belge oluşturma konusunda yeterince tecrübeli olacaksınız.

Devam Süresi: 12 Saat/105 Ders

 

 

 

ONLİNE PAZARLAMA

15. OPEN2STUDY

Ana dijital platformlar, sosyal ve mobil aramalar hakkında daha çok şey bilmek istiyor ve online reklamlar nasıl fiyatlandırılır ve verilir öğrenmek istiyorsanız OPEN2STUDY’nin online reklamcılık kursu sizin için mükemmel bir fırsat olacaktır. Gerçekçi ve ölçülebilir kampanya hedeflerini belirlemeyi, dijital kampanya planlama adımlarını tanımlamayı ve satış sürecini ve online reklam programlarını anlamaya hazır olun 🙂

Devam Süresi: 16 Saat/33 Ders

16. ALISON

Web akış analizi için önde gelen araçlardan biri olan Google Analytics; uluslararası büyük ticari bir siteyi de yönetiyor olsanız, kendi kişisel bloğunuzu da yönetiyor olsanız oldukça yararlıdır. Bu kursun sonunda, ücretli anahtar kelimelerin performansının nasıl daha iyi olacağı, daha fazla ziyaretçi için anahtar kelime saptama ve kampanyalarınızdaki problemleri tanımla konusunda uzman olacaksınız.

Devam Süresi: 2 Saat/ 1 Ders

 

 

17. SOCİAL MEDİA QUİCKSTARTER

E-mail pazarlama sağlayıcısı Constant Contant’ın oluşturduğu bu online eğitim; Facebook, Twitter ve LinkedIn’den Instgram, Pinterest ve Google+’ kadar tüm üst sosyal ağlar üzerinden kendi sosyal medyanızı kurmanızı sağlayacak.

Devam Süresi: 1,5 Saat/1 Ders

 

 

18. UDEMY

SEO’yu mutlaka duymuşsunuzdur ama gerçekten ne olduğunu anlamak için fırsatınız olmamış olabilir. Eğer öyleyse bu kurs tam size göre. Bu kursu tamamladığınızda, güçlü SEO’nun 3 şartı ve arama sonuçlarında üstlere nasıl geleceğiniz konusunda bir uzman olacaksınız.

Devam Süresi: 1Saat/15 Ders

 

 

19. ALISON

Bu kurs, tüm iş sahiplerine online pazarlamanın ne olduğu ve online pazarlama stratejilerini nasıl uygulayacakları konusunda bilgilerini arttırmaya yardım edecektir. Bu kursun sonunda, AdSense ve AdWords’ü kullanma, gelir ölçülerini analiz etme ve Google Analytics raporlarında somut becerilere sahip olacaksınız.

Devam Süresi: 10 Saat/15 Ders

 

 

20. SKİLLSHARE

Bu kursta, MailChimp’ten Allyson Van Houten, iş amaçlarınızı başarmanıza yardım edecek e-mail pazarlama stratejilerini nasıl kullanacağınızı öğretiyor. Küçük bir iş sahibi, serbest çalışan biri ya da bir grubun parçası olsanız da, bu küçük derslerle, ana e-mail pazarlama konseptlerini, rehberlik sorularını ve pratik kaynakları öğrenebilirsiniz.

Devam Süresi: 1,5 Saat/14 Ders

21. THE MUSE

Mashable ve The Muse; iş arama stratejinizle sosyal medyayı nasıl birleştireceğinizi öğreten bir kurs oluşturmuşlar. Kişisel markanız ve insanlarla online networkünüzü belirlemeyi öğrenmek dışında, sosyal medya aracılığıyla iş fırsatlarını tanımlayacak ve gerçek hayattaki iş fırsatlarına çevireceksiniz.

Devam Süresi: 5 Ders

 

 

 

İLETİŞİM

22. COURSERA

Irvine, Kaliforniya Üniversitesi tarafından verilen bu kurs; organizasyonlar içinde bireyler arasındaki çatışmaları ele alarak kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi sağlamlaştırmanız için size fırsat veriyor. Daha belirgin olarak, kültürler arası çekişmeyi yönetmeyi ve çelişen çıkarlar ile güç dengesizlikleri gibi faktörlerin yönetim stratejilerini nasıl etkilediğini araştırmayı hedef alan becerilerinizi geliştireceksiniz.

Devam Süresi: 12 saat/4 Ders

23. UDEMY

E-mail normu, mektup yazma, web ve URL araması; bütün bunlar profesyonelce olması gereken iletişim becerileridir. Bu 1 saatlik online kursla, etkileyici iletişimde donanımlı olacak ve düşünme, yazma ve farklı elektronik ortamlarda bilgi okuryazarlığı konusunda kendinizi geliştireceksiniz.

Devam Süresi: 1 Saat/10 Ders

 

 

24. OPEN2STUDY

Network kurma ya da çatışmaları çözme fikri sizi utandırır mı? Eğer öyleyse, Macquarie Üniversitesi’nden Dr. Andrew Heys tarafından verilen bu kurs, yenilenen bir güven getirebilir. Müzakere aşamalarını etiketleme ve her aşamasında ne yapacağını öğrenme, çatışma çözümleme ve analiz etmek için genel bir sistem kullanma ve “bilmek” ve “yapmak” arasındaki köprüyü kurma konusunda somut becerilere sahip olacaksınız.

Devam Süresi: 4,5 Saat/40 Ders

 

 

25. UDEMY

Uluslararası uzman konuşma eğitmeni ve The Start Speaking Training Center’ın kurucusu Michal William tarafından verilen bu kurs; düzgün, akıcı ve kendinden emin yeni bir konuşma tarzı yaratmanıza yardım etmeyi amaçlamaktadır. Williams’ın öğrencileri Toastmaster yarışmalarını kazanmak ve kekemeliği yenmek için mücadele ederler.

Devam Süresi: 3 saat/20 Ders

26. ALISON

Kariyerinizin neresinde olduğunuzun bir önemi yok, kötü yapılan sunumlara aşikar olduğunuzu tahmin ediyoruz. Ancak tüm sunumlar böyle olmak zorunda değil. İşte bu noktada kursumuz devreye giriyor. Kursu tamamladığınızda, hedef kitlenizi etkili bir şekilde nasıl bağlayacağınızı ve ikna edeceğinizi, etkili bir sunumu nasıl geliştireceğinizi ve hedef kitlenizin beklentilerini nasıl karşılayacağınızı biliyor olacaksınız.

Devam Süresi: 3 Saat/3 Ders

27. COURSERA

Yale Üniversitesi’nin bu kursu daha iyi bir müzakereci olmanıza yardım edecek.  Bu kurstan ayrıldığınızda rekabetçi durumlar için daha iyi bir öngörü ve yorumlama yeteneğine sahip olmuş olacaksınız. Bunun dışında; ültimatom yapmayı, pişmanlığı önlemeyi ve farklı bakış açılarına sahip insanlarla uğraşmayı öğrenmiş olacaksınız.

Devam Süresi: 11 Saat/9 Ders

YAZMA

28. ALISON

Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yazıda açık, kısa ve etkili bir şekilde ifade edebilmek iş dünyasında olukça önemlidir. İster bir şirkete ticari bir soruşturma gönderiyor ister iş başvurusu için bir cover letter hazırlıyor olun; mektubunuzun nasıl yazılıp düzenlendiği, ciddiye alınıp alınmaması konusunda önemlidir. Bu nedenle bu kurs, her durumda profesyonel bir şekilde yazı yazabilmeniz için gereken bütün beceri ve güveni size kazandırmayı hedeflemektedir.

Devam Süresi: 3 Saat/3 Ders

29.  EDX

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Prof. Maggie Sokolik tarafından verilen bu kurs; essay gelişimi, gramatikal doğruluk ve öz düzenleme üzerine odaklanmıştır. Uzun metinler, tez cümleleri ve etkili giriş ve sonuç paragrafları yazma hakkında bütün stratejileri öğreneceksiniz.

Devam Süresi: 30 Saat/5 Ders

 

 

30. CLASS CENTRAL

Eğer gazetecilikle ilgileniyorsanız Strathclyde Glasgow Üniversitesi tarafından verilen bu kurs tam size göre. Uluslararası çapta ünlü bilgin ve gazetecilerden oluşan bir ekibin yürüttüğü bu kurs size, muhabir ve editörlerin profesyonel hayatlarının iç yüzünü gösteriyor. Göreceğiniz 6 başlık şöyledir: “İyi bir hikaye nasıl olur, haber yazma, özellikleri yazma, düşünce yazısı, politika ile gazetecilik ve araştırmacı gazetecilik”.

Devam Süresi: 24 Saat/6 Ders

 

 

31. FUTURELEARN

Fazla deneyimli olmasa da kurgu yazımıyla ilgilenen herkese yönelik düzenlenen bu kurs, fikirlerinizi nasıl geliştireceğinizi ve bunu yazma ve düzenleme sürecine nasıl yansıtacağınızı öğretecek. Diğer yazarlardan da farklı konu stratejilerini araştırmak ve karşılaştırmak için kullandıkları yaklaşımları konuştuklarını duyacaksınız.

Devam Süresi: 24 Saat/8 Ders

 

 

32. COURSERA

8 hafta boyunca Melbourne Üniversitesi’nin eğitmenleri tarafından düzenlenen bu kurs; haber yazmayı, çok önemli bir bilgiyi edinmek için insanlarla nasıl röportaj yapılacağını, kaynaklarınızı nasıl geliştireceğinizi ve kamu bilgilerine ulaşmanız için yasal haklarınızı nasıl kullanacağınızı öğretecek. Ayrıca gazetecilik uygulamalarının arkasındaki ahlak kurallarını da araştıracaksınız.

Devam Süresi: 56 Saat/8 Ders

 

 

33. UDEMY

Şirketinizin mal varlığını arttırma, yeni kariyer kapıları açma ya da ek gelir fırsatları yaratma fikri sizi heyecanlandırıyor mu? Eğer öyleyse, yazı sayesinde ek gelir ve üretim fırsatlarının nasıl yaratılacağını size öğreten, merak uyandıran ve nazik bir iş yazarı olmanıza yardım edecek Udemy’nin bu kursunu almayı bir değerlendirmelisiniz 🙂

Devam Süresi: 1 Saat/11 Ders

34. EDX

Kaliforniya Üniversitesi Profesörü Daniel Heimpel tarafından verilen bu kurs öğrencilerine gazetecilik ve medyayı bir sosyal değişim uygulaması olarak nasıl kullanacaklarını öğretmeyi amaçlamaktadır. Rapor yazmayı öğreneceksiniz böylece işinizi pozitif politika çözümleriyle yürütebilecek ve etkileyici bir değişim katalizörü olmak için stratejiler kazanacaksınız.

Devam Süresi: 24 Saat/6 Ders

 

 

GİRİŞİMCİLİK

 

35. EDX

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından verilen bu kurs konferans serisini izlemenizi beklemiyor. Bunun yerine her oturumu detaylı bir şekilde takip etmeli ve MIT girişimcilerinin çalışmalarına odaklanmalısınız. Bu çalışmalar sayesinde, ürünlerinizi kimlerin alacağını anlayacaksınız. Bu kurs ücretsiz ama MITx Sertifikası almak isterseniz 100$ ödemelisiniz 🙂

Devam Süresi: 24 saat/6 Ders

36. UDEMY

Online girişimci Mike Omar tarafından verilen bu kurs, siz uyurken (şaka yapmıyoruz  🙂 ) para kazanmanıza yardım etmeyi amaçlamaktadır. Bu kurs materyalleri size aylık 5000$ ek gelir kazandırmak için tasarlanmıştır. Üstelik, bu kursla edindiğiniz beceriler size gelecekte online şirket kurmanız için yardımcı olacak.

Devam Süresi: 12 Saat/24 Ders

 

 

37. ALISON

Kendi şirketini kurmak ve işini büyütmek için gerekenleri öğrenmek isteyenler için düzenlenmiş bir kurstur. Uluslararası anlamda şirketinizi büyütmek için dikkate alınması gereken değişiklikler, transformasyonlar, strateji ve hatalar hakkında bilgi kazanacaksınız.

Devam Süresi: 3 Saat/5 Ders

38. COURSERA

Northwestern Üniversitesi’nin bu kursu, işlemsel gerçekliğe dayanan stratejik kararları nasıl almanız gerektiğini öğretmektedir. Firmaların değerlerini maksimuma çıkartmak için kullandığı işletim sistemini nasıl kurup değerlendirdiğini öğreneceksiniz. Bu kursun sonunda, departman ya da organizasyonunuza ölçek olacak etkili ve işlemeye uygun bir plan yapabileceksiniz.

Devam Süresi: 20 Saat/5 Ders

39. OPEN2STUDY

Girişimci özellikleri ve psikolojisi, kurum içi girişimcilik ya da aile işletmeleriyle ilgileniyor musunuz? Bu konulardan herhangi biri sizi heyecanlandırdıysa, OPEN2STUDY’nin bu kursuna kayıt yaptırmalısınız. İşletmelerdeki güç ve politikanın rolünden, işinizi yönetirken ailenizi de yönetmeye kadar her şeyi öğreneceksiniz.

Devam Süresi: 16 Saat/40 Ders

 

 

40. UDEMY

SXSW Interactive 2012’de kaydedilmiş bu kurs, Lean Startup’tan beri yapılan bütün sunumları temin etmektedir. Dünyanın önde gelen girişimcileri ve Steve Blank, Scott Cook ve Todd Park gibi başlangıç uzmanlarından yalın başlangıç metodolojisini öğreneceksiniz.

Devam Süresi: 6 Saat/18 Ders

HUKUK

41. COURSERA

İşin hukuki yönü ile korkutulmuş hırslı bir girişimci iseniz, bu kurs tam size göre. Northwestern Üniversitesi tarafından düzenlenen bu kurs, varlık seçimi, patent, telif hakkı ve marka kanunu gibi Amerikan hukuk konularını içermektedir.

Devam Süresi: 42 saat/6 Ders

42. FUTURELEARN

Gerçek görgü tanıklarının videolarının kullanıldığı bu kurs, görgü tanıklarının şahitliğinin psikolojisini araştırmaktadır. Araştırma becerilerinizi geliştireceksiniz. Polis araştırmalarının kamera arkası görüntülerini izleyebilecek, farklı suçların çözümlerini takip edebileceksiniz.

Devam Süresi: 24 Saat/8 Ders

43. ALISON

İş hukuğu konusundaki önemli ilkeleri öğrenmek istiyorsanız, bu kursu almalısınız. Yasal istek ve tavsiyelerden mal, durum ve vergiye kadar her şeyi öğrenebilirsiniz.

Devam Süresi: 2 Saat/2 Ders

 

 

44. UDEMY

Lisanslı bir avukat tarafından verilen bu kurs, telif hakkı kanununa kapsamlı bir giriş sağlar. Bu 2 saatin sonunda, fikri mülkiyetin sağladığı yararları anlayacak ve telif hakkı kanununun nasıl uygulandığını öğreneceksiniz.

Devam süresi: 2 Saat/8 Ders

45. EDX

Adelaide Üniversitesi tarafından verilen bu kurs, gizlilik ve ulusal güvenlikle ilgili kanunlardaki rekabet gerginliklerini anlamanıza yardımcı olacak. Küresel ağ gözetleme tekniklerinin amaç ve etkisinin yanı sıra siber aktivizm ve siber savaşların doğasını ve sonuçlarını da öğreneceksiniz.

Devam Süresi: 18 Saat/6 Ders

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

KAYNAK: https://abprojeyonetimi.com/ucretsiz-alabileceginiz-45-online-kurs/

3 Comments

 1. Sabriye Benes dedi ki:

  Sizleri takip ettiğim günden bu yana yeni şeyler katıyorum kendime. Gerçekten de bilgi paylaştıkça güzelleşiyor. Sayenizde her yayınladığınız yazıyı zevkle ve büyük bir ilgiyle takip eder oldum İyi ki varsınız. Emeğiniz ve katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. 45 ücretsiz online kurs paylaşımınızdan dolayıda ayrıca teşekkür ederim. Kendi adıma çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Teşekkürler..

  • Oğuz Gezer dedi ki:

   Bir kişiye bile katkımız olduysa,ne mutlu bizlere asıl biz bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz,sevgiler:)

 2. Alper dedi ki:

  Süper bir toparlama ve özet olmuş. Teşekkürler..
  Alper KUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir