Çevrimiçi Yaşamak
1 Temmuz 2016
Yollar Bana Memleket
15 Ağustos 2016
Tümünü gör

Brexit Sonrası Finansal Piyasalar

Brexit-Sonrasi-Finansal-Piyasalar

Brexit bildiğiniz gibi İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını ifade eder. Ve geçtiğimiz ay bu ‘’Beklenmedik’’ şekilde gerçekleşti. Öncelikle neler yaşandığını özetleyelim

Mayıs ayının başından beri aslında dünyaya işlenen tek düşünce ‘’Brexit bir balon. İngiltere böyle bir şey yapmaz’’ idi. Aslında hepimiz buna bir nevi inandırıldık. Son güne kadar anketler de bunu destekleyici bir şekilde olmayacağını bizlere gösteriyordu. Ancak o gece finans ile alakalı bütün televizyon kanalları ‘’Olursa piyasaya etkisi ciddi olur’’ konusu üzerinden uzun saatler boyunca yayın yaptılar.

Acaba bu daha önceden biliniyor muydu?

Hatırlarsanız brexit referandumu öncesinde bir anket açıklandı. Aslında bu anketten çok bu anketin piyasa fiyatlanması brexit sonuçlarını 4 gün önceden nasıl olacağını açıklıyordu. Tamamını buna bağlamak biraz mantıksız olsa da piyasanın kendi kurallarının işlediğini görebiliriz. Biraz da piyasa bilgisi vermek gerekirse brexit gibi önemli gelişmeler piyasalarda boşluklar bırakır. Bu boşluk eninde sonunda iyi ya da kötü bir şekilde tekrar piyasa tarafından kapatılır.

Brexit-Sonrasi-Finansal-Piyasalar-2

Şekilde de gözüktüğü üzere aslında DolarTL paritesini burada baz alırsak boşluğun ‘’BREXİT’’ te kapandığını rahatça görebiliriz.

Sadece buna bakarak kesin bir yargıya varmamız mantıklı değil. Ancak piyasalar bize bir şekilde bunun sinyalini verdiğini görebiliriz.

Peki şimdi piyasalar ne yönde hareket edecek ?

Aslında bütün olay burada. 11 Temmuz’dan itibaren piyasalar toparlamaya başladı. Kendi fiyat aralıklarında normal seyirlerinde ilerliyor. Artık biraz daha tahmin edilebilir durumda. Yakın bir zamanda Çin altın alımına geçebileceğini duyurdu. Fiyatlanması daha gelmese de bir kaç senaryo paylaşmakta yarar var.

Eğer Çin altın piyasalarına yüklü bir giriş yapar ise;
Avrupa negatif faiz politikasından vazgeçebilir. Faizleri arttırmak, varlık alımını kısmak Avrupa için bir çözüm olabilir. Böylelikle EUR yu elinde tutmaya çalışıp aşırı değerli altın karşısında parasını koruyabilir.

FED, BREXİT’ten oldukça korkuyordu. Aslında bu konuda biraz da haklı. Genel piyasayı elinde tutan ve en ufak bir açıklamada pariteyi hareket ettirme gücüne sahip bir kuruluş. Büyük ihtimalle yine Aralık ayına doğru bir faiz artırımına daha gidebilir. Böylelikle genel piyasaları biraz daha dengede tutabilir.


Gökberk Taş
Forex Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir