Kadınları Anlamak!
9 Mart 2017
Moody’s haksız mı yani?
23 Mart 2017
Tümünü gör

Güvenli Liman ”ALTIN” Mı ?

Dün FED 0.25 baz puanlık faiz arttırımından sonra piyasada ONS altın güzel bir yükselişle 1220 seviyelerin üzerine doğru yükselişe geçti. Aşağıdaki tabloda aslında hedef seviyelerini sizlerle paylaşacağım ancak önemli olan global gelişmeler bizi daha çok ilgilendiriyor.

 

OnsBugün dünyada bir çok ülkenin kazanı kaynamış durumda. Amerika’dan başlarsak güven pompalamaya çalışan bir başbakan görünümü var. İlk etapta kendi sistemini oturtmaya çalışan Trump, yavaş yavaş FED ile olan ilişkilerini de iyileştirmeye başladı. Geçen sene ‘’ Bizi kim geldiği ilgilendirmez, kararlarımızı bağlamaz ‘’ diyen Yellen, bugün ‘’Trump ile ortak görüşmeler olacaktır’’ mesajını bizlere vermekte. Özetle Amerika tekrardan piyasalara güven pompalamayı amaçlamaktadır. Lakin bu da doları ister istemez değerli kılmaktadır.

Avrupa baktığımız zaman bu sene ‘’Seçim senesi’’. Sene sonuna kadar Avrupa bölgesinde birkaç gün önce yaşadığımız Hollanda krizi gibi bir çok kriz görmemiz muhtemel. Senenin en sonunda Almanya son noktayı koyarak piyasaların fiyatlanmasını hedeflemektedir. Geçen ay işsizlik oranı Almanya’da yüksek çıkmıştır. Bunlarla beraber ‘’Sağ Furyası’’ ile gelen ırkçı düşünceler piyasaları oldukça etkilemesini beklemekteyim. Aynı zamanda seneye gelecek olan BREXIT kararı yıl sonuna kadar fiyatlanmaya başlayacaktır.

İki büyük ülkeden de bahsettiğimize göre ‘’ Ya bu dolar niye düştü ? ‘’ diye yazıyı güncel olarak okuyanlarn aklına bir soru işareti geldiğini düşünüyorum. Kısa ve net cevabım ‘’ Fiyatlanmıştı! ‘’ olacaktır. Grafiklere baktığınızda Aralık ayından beri yükselen bir DXY ( dolar endeksi ) mevcuttu. Bu aslında bize ‘’erken fiyatlama’’ olarak geldi ve dünkü faiz kararından sonra da kar satışları gözlemlendi. Tabiki sadece bu değil Yellen gazetecilerin sorularını yanıtlarken ufak detayları da bizlerle paylaştı. Yukarıda bahsettiğim Trump meselesi gibi.

TL ye dönüp baktığımız zaman zaten kırılgan olan para birimimiz bu gibi haberlerden oldukça etkilenmektedir. Fiyatlamayla şişen USDTRY paritesi dün salınımını gerçekleştirmiştir. Merkez Bankası’nın faiz kararına göre de bir arttırım söz konusu olabilir. Bu da pariteyi biraz daha aşağıya çekebilir. Aynı zamanda Türkiye’de gerçekleşecek olan referandum için fiyatlama rallisi daha başlamamıştır. Borsa halen yükselmeye devam etmekte ve hacimler yüksek ! Yatırımcı piyasada halen işlem yapmaktadır. Ancak referandum sonrası borsa piyasaları için durgun günler bekliyor diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir