Referandum yolunda ekonomi politikaları
25 Ocak 2017
Kadınları Anlamak!
9 Mart 2017
Tümünü gör

Hayal Kur, Harekete Geç

imagine

Hayal kur, sonra da  çocuklarına hayal kurmayı öğret; ama önce sen hayal kurmayı öğren desem…

İnsanlar kurduğu hayalleri kadar büyüktür desem  mesela….

Şu an bu satırları okuyanların büyük bir çoğunluğunun: “Hocam bunlar boş işler. Hayatın gerçekleri var. Hayal kurmak karın doyurmuyor. Milletin kafasını karıştırma. Ülke sıkıntı içerisinde, sınır dışında askerimiz savaşıyor, şehitlerimiz var. Anaların, babaların içi yanıyor. Dolar aldı başını gitti. Ekonomik sıkıntı var. Geç bunları…” dediğini duyar gibiyim. Bu şekilde düşünenleri de anlıyorum. Çünkü onlarda, kendilerini sınırlayarak, kendi potansiyellerinin farkında olamadan, hayal kurmanın kötü bir şey olduğu kendilerine söylenerek büyüdüler.

Şimdi sevgili okur, “Hayal Kurmak” ile “Hayal Dünyası’nda” yaşamanın arasında ince bir çizgi vardır. Kurduğun hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçmediğin her an hayal dünyasında yaşarsın. Sonra da “Ben hayal kurmayı sevmiyorum, çünkü gerçekleşmiyor” düşüncesi zihninin her bir hücresini sarar.

Kurduğun hayallerini gerçekleştirmek için;

Planlama yapman gerekiyor: Doğru planlama yapmak için, hedeflerini doğru konumlandırman gerekiyor. Yani bir hedefin olmalı. Ulaşılabilir hedefler, amacına ulaşman için çok önemli. Al işte bir de amaç çıktı işin içinden. Peki insan, yaşam amacını bilmeden, amacını belirleyebilir mi? Üzülerek söylemek istiyorum ki pek mümkün değil.

İşte bu yüzden İnsanlar kurduğu hayalleri kadar büyüktür. Gel şimdi konuyu toparlayalım.

Yaşam amacın nedir? Bunun üzerine düşünmekle başla. Baştan söyleyeyim o kadar kolay değil. Vazgeçmeden, buluncaya kadar arayacaksın.

Yaşam amacını bulmak sana amacını belirlemekte yardımcı olacak. Geceleri uyutmayan, düşündüğünde nefesini kesen, sabah herkes uyurken seni ayağa kaldıran. İçinde senin değerlerini barındıran.

Peki soru şu: “Seni, sen yapan değerlerin nedir?” Hazır mısın değerlerini bulmaya. Unutma, hazır olmak kilit noktadır. Kafan mı karıştı? Çok güzel biliyorsun kafa karışıklığını çok seviyorum.

Yaşam amacını buldun, amacını belirledin, değerlerinin farkına vardın. Sıra hedeflerini belirlemeye geldi. Ulaşılabilir ve net hedefler belirlemelisin. Fakat, belirlediğin hedefler yaşam amacınla ve değerlerinle uyumlu olmalı. Burası çok önemli. Eğer uyumsuzluk olursa kendi iç dünyanda büyük çelişkiler yaşar ve tekrar eski haline dönersin. Biraz daha sabret lütfen. Yavaş yavaş sona geliyorum. Sıra da planlama, strateji belirleme ve en önemlisi harekete geçmek var. Unutma, gerçekleştirmek için harekete geçmediğin sürece hayallerine, hedeflerine, amacına ulaşamazsın. Harekete geçmediğin sürece mükemmel derecede tasarladığın plan ve strateji de maalesef ki, yok hükmündedir.

Sözü tam da burada Can Yücel’e bırakıyorum, bak Usta ne diyor;

Ne olmasını bekliyorsun? Hayatın sana, ne sunmasını bekliyorsun. Dün akşam hayalini kurduğun şeylerin, sabah olunca gerçekleşeceğini mi umuyorsun?

Yanlış Hayatın Peşinde Koşmayacaksın!

Gerçekleri anlayacak, sonu her ne olursa olsun kabul edeceksin. Bazen bildiklerin, öğrendiklerin acı verir. Onu da yaşayacaksın. Önce kendinin, ne olduğunun, nelere sahip olduğunun, gücünün, yeteneklerinin, bu hayata neden geldiğinin farkına varacaksın. Ruhunu da, aklını da bedenin gibi besleyeceksin. Önce sen büyük olacaksın, farkında olacaksın. Emanet hayatlara tutunup, ömrünü harcamayacaksın.  Boşuna hayal kurmayacaksın…”

Evet sevgili okur şimdi karar senin. Ya harekete geçerek hayallerinin peşinden koşacak ve birer birer hayallerini gerçekleştireceksin ya da hayal dünyasında yaşayacak, boşa hayaller kuracaksın ve güzel günlerin sana gelmesini bekleyeceksin.

Seç birini…

Eren Gökyer

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir