Ekonomi yönetimine önerim: Sahayla buluşun
21 Aralık 2016
TL’nin düşüşü nereye kadar?
6 Ocak 2017
Tümünü gör

Mutlu Yıllar Gelişim Grubu | Hoş Geldin 2017

unnamed

 

Sevgili Gelişim Grubu Üyeleri,

Grubumuz 2007 yılında, Şubat ayında, Koç Üniversitesinde verilen bir eğitim ile ortaya çıktı. O zamana kadar ben ve birçok arkadaşım Koç Üniversitesi Mezunlar Derneğinde ya aktif olarak çalışmış ya da sıkı bir takipçi olmuştuk. Ama bir şeyler yanlış gidiyordu. İlk çalışmalarımızı 2007 yılının ikinci yarısında olgunlaştırdık, ilk toplantılarımızı yaptık. Nihayet 2008 yılında ise ilk seminerimizi, 2008 krizinin de etkisi ile “Global Mali Krizin Etkileri” başlığı ile Finansbank’ın salonunda gerçekleştirdik. Sevgili Kaan Kolabaş’ın verdiği bir seminerdi. Tesadüf, geçenlerde kendisi ile Levent’te karşılaştım. Eski günleri yad etme şansını da yakaladık. Çok mutlu oldum.  Kaan’da Koç Üniversitesi’nin ilk mezunlarından birisi olarak 1998 yılında benimle birlikte okuldan mezun olmuştu. 10 sene sonra bizlere hitap etme şansını yakalamış olması önemli idi.

Şimdi aradan  9 sene daha geçti! Yıllar çok hızlı geçiyor…Ancak, Ülkemizin ve Coğrafyamızın problemleri artarak devam ediyor. Problemleri azaltmak için “Gelişmek” gerekiyor. Biz ekonomik olarak büyümüş olabiliriz ancak gerçekten geliştik mi!? Bunun cevabını sizlere bırakıyorum.
……….
Kaç seminer yaptık! Bir ara sayıyordum. Uzun süre önce bıraktım. Önemi de yok! Çok yaptık. Ya da atölye çalışmaları. Burada önemli olan çevremize bir felsefe aşılamaktı. Bunu yapmaya çalıştık. Bir oranda başardık, daha iyisi her zaman olabilirdi. Elimizde ki imkanlar mertebesinde en iyisini yapmaya çalıştık.

Bugün bu dünyanın başına bela olmuş asitmetrik örgütlerin en önemli insan kaynağı ve ulaşım sistemleri İnternettir. İnternet ne zaman kötülerin eline geçecek diyorduk! Çok uzun sürmedi! Kötüler her zaman çalışkanlar. Onların adı üzerinde “Kötü” olmak ve bunun için her şeyi göze almak.

Halbuki İnternet ve sosyal medya iyi insanların ürünleri. İyi insanların fikirleri. Tıpkı Alfred Nobel’in dinamit fikrini insan ölümlerini azaltmak için madenlerde kullanmak için ortaya atması ve kullanmak istemesi gibi. Halbuki malum, dinamit kötü insanların eline geçtiği an, dünyanın belası oldu.

İşte bugün internet ve genelde sosyal medya ciddi bir “iyi bilgi ve iyi insan kaynağı” olmak ile birlikte, internette kötülerin kümelenmeleri ve saldırıları artıyor. Siber saldırılar bilhassa bugünlerde tavana çıkmış durumda. Bizlerde bu saldırılardan nasibimizi alabiliriz. Sosyal güvencemiz var!! Hastanelerimiz var! Peki Siber saldırılardan bizleri kimler koruyacak!? Siber güvencemiz var mı? Siber doktorum var mı?
………….

2016 Temmuz ayında eski sitemizin miladı doluyordu. Zaten 2016’da hazırlıklarımızı yapmıştık. Yeni sitemizi yayına aldık. Amaç ise belli: Kısa ama etkili blog ve makaleler ile halka ulaşmak. Herkesi yazar yapmak. Evet herkesi.. Üyelerimizi yazar yapmak. Artık yaratıcı yazarlık atölyesine ihtiyacımız yok. Zira, hayat bize bunu yapmayı zorluyor.

Yazılar yazmalıyız. Kendimizi zorlamak zorundayız. Yeni ufuklara yol açmak kolay değildir. Yelkenlerin rüzgar ile dolması gerekir. İşte yazılar bu yelkenleri dolduracak olan rüzgarladır. Onlar bizin gücümüz olacak.

Türkler.. Büyük bir millettir. Binlerce yıllık tarihlerinde binlerce badire atlattılar. Her badirenin sonunda bir güç geldi ve Türklere doğru yolu gösterdi. Bu bazen bir beylik oldu. Bazen Atatürk gibi bir devrimci oldu. Bazen göçlerin açtığı yeni kapılar oldu…Ama güç sonuçta halkın içinden çıktı, Gelişime inanan taraflardan çıktı.

Biz “Gelişime” inanıyoruz. 2017 problemler ile bekliyor olabilir. Ancak bizler Gelişmeye devam edeceğiz.

Hadi yeni yılda kısa yazılarınızı bekliyoruz.. Klavye başına sizleri davet ediyoruz..

Bol okumalı ve Gelişim dolu bir yıl dilerim..

Sevgi ile,
Alper KUL
gelisimgrubu.org
—-
İletişim: 
Alper Kul: alperk2008@rocketmail.com
Tulya Türgen: tulyaa@gmail.com
Yıldırım Bayezit: bayezityildirim@gmail.com

 

1 Comment

  1. Öykü dedi ki:

    Mutlu yıllar herkese! Mutlu yıllar Gelişim Grubu, bu sene 10 oluyorsun ;).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir