CHRIS DE BURGH – AT THE END OF A PERFECT DAY
17 Nisan 2017
Endüstri 4.0 geldi, Türkiye nerede kaldı?
27 Nisan 2017
Tümünü gör

Şimdi Reklamlar

Sancılı bir referandum süreci ardından elimize bir çok veri gelmeye başladı. Hayır, sandıkla alakalı konuşmayacağım. Biz, milletvekili seçimlerinde oyumuzu kullandık. Her ilden ”Bizim sesimiz!” olacak kişiler çıkarttık. O çıkarttığımız kişiler hakkımızı aramalı ve bunlarla ilgilenmeli. O konuda dertliyim anlayacağınız 🙂

Referandumdan sonra elimize geçen haberlere baktığımızda,

-İşsizlik yükseldi.

-Dolar Düştü.

-Borsa Yükseldi.

-Ohal kalktı

Değil mi ? İlk madde dışındakiler değil kardeşim.

Geçen hafta Cuma günü gece 23.50 civarlarında birileri 3.70-.3.74 bandı arasında yüklü miktarlarda ”TL SATIŞI” gerçekleştirdi. Kimdir bilmiyorum. Ama referandumun ”Hayır” çıkacağına oynayan birisi ya da birileriydi. Pazar günü referandum sonuçları açıklandı ve Pazartesi gece 00.01’de kur 3.64 oldu. Güzel kumarmış diyenler oldu sanırım. Görelim.

Evet dolar düşmüş. Lakin siz sabah yeni uyandığınız anda dolar 3.71’e kadar geri yükseldi. Bir Allah’ı kulu da çıkıp ne oluyor demedi. Çünkü onlara göre dolar düşmüştü. Peki o geceki sıçrayıştan önce dolar kaçtı ?

Resimde de gözüktüğü gibi 3.67 seviyelerinde gezen bir dolar var. Bu sıçrayış olsa da olmasa da referandum sonucuna göre zaten bu seviyelere inecekti. Bu sebepten kimse çıkıpta dolar indi demesin. Sonraki gün aşırı alımdan 3.71 e çıkardılar..

Borsa yükselmişmiş. Borsa pazartesi günü düşüşle kapadı. Ohal hakkında bir şey demeyeceğim.

Yani aslında piyasada dolaşan ”klişe” laflara aldanmamak gerekiyor. Aldanmayın kanmayın. Bunlar sadece siyasetçilerin ve spekülatörlerin kelime oyunlarından ibarettir. Gerçek yatırımcılar, günlükçüler benim verdiğim seviyelere dikkat ederler. Global ölçekte konuşulanların hepsi ”uzun vade” dir. Yani yat bekle politikası. Ülkemizdeki insanlar yattıkları yerden para kazanmayı sevdiği için hep şunu duyarsınız. Zamanında alsaydık !. İmkanımız vardı almadık !. Ülke ekonomisi aynen böyle. Günlük kazanç kapıları ardımıza kadar açıkken daha ne isteyebiliriz ki ? Dünyanın en büyük döviz paritesi ( EURUSD ) yatay ilerlerken, hali hazırda gelişmekte olan ülkelerde fırsat varken, hareketlilik varken, enflasyon varken nedir bu yan gelip yatma sevdası. Bizi böyle yapan politikacılardır. Aman ürkütmeyelim kediyi.

Şimdilik ülke içinden pek haber yok. 2019 a kadar bekleyeceğiz. 2019’a kadar reklamları izlemeye devam edeceğiz.

 

Yazımın sonuna geldiğimde ise tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu yıl seçim yılıdır. Avrupa’da fırsatlar halen devam ediyor. En yakın Fransa var. France120 ve France CAC40 bizlere fırsatlar sunuyor. Değerlendirmek sizin elinizde.

 

Gökberk TAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir