GHOST IN THE SHELL (2017)
12 Nisan 2017
CHRIS DE BURGH – AT THE END OF A PERFECT DAY
17 Nisan 2017
Tümünü gör

Neye Evet, Neye Hayır?

Malumunuz hafta sonu Anayasa referandumu var. Evet ve hayır oylarının başa baş gittiği söyleniyor. Ancak Araştırma şirketleri bile sonucu tam olarak kestiremiyorlar. Sebebi, sanıyorum ki, ortada irrasyonel bir durum olması.

Halkın büyük bir çoğunluğu, bırakın Anayasa değişiklik maddelerini, mevcut Anayasa’yı bile bilmiyor. Bilmemek problem değil; zaten her vatandaşın da Anayasa profesörü olması beklenemez. Ancak Referandum kararının çıkmasından bu yana, özellikle Devlet’in resmi kurumları tarafından söz konusu değişiklik ile ilgili tarafsız, maddeleri karşılaştırmalı bir şekilde gösteren bir belge ya da dosya yayınlamış değil. Ne TBMM’nin sayfasından ne de Adalet Bakanlığı’nın sayfasından böyle bir dosyaya ulaşamıyorsunuz.

Belirli sivil toplum kuruluşlarının, hukukçuların ve baroların paylaştıkları karşılaştırmalı dosyalar var. Ancak bunların da tarafsızlığından şüphe edildiği için ilk etapta mevcut anayasaya bakarak, mecliste görüşülen ve değişikliği kabul edilen maddeleri çıkartmak, ondan sonra da karşılaştırmalı olarak hazırlanan dosyayı kontrol etmek gerekiyor. Bunu halkımızın yüzde kaçı yapabilir bilemiyorum. Bunun için öncelikle zamana ve imkana ihtiyaç olacağı kesin. Bunlara ek olarak araştırma ve öğrenme arzusu da gerekiyor tabii. Fakat ortada müthiş bir bilgi kirliliği mevcut. Bu ortamda doğru bilgiye ulaşmadan karara varıp, oy verecek milyonlarca insan olacağı kuşkusuz.

OHAL ilan edilmiş bir memlekette, memleketin geleceğini ciddi şekilde etkileyecek bir Anayasa referandumu yapılıyor. Ancak halkın büyük çoğunluğu neye evet, neye hayır diyeceğini net olarak bilemiyor. Bu yetmezmiş gibi siyasiler halka söz konusu değişikliklerle ilgili net bilgi vermek yerine, sloganlar atarak iyice kafaları karıştırıyorlar. Bu durumda referandum sonucu da aslında bir bakıma şansa kalıyor ve bana “şans iyinin ve doğrunun yanında olsun” demekten başka bir şey kalmıyor.

Gökhan Tipi
Gelişim Grubu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir